سقوط مرگبار جرثقیل تاورکرین در بزرگراه نیایش  9 ابان 94

سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: صبح امروز یک دستگاه جرثقیل تاور کرین در بزرگراه نیایش سقوط کرد که متاسفانه اپراتور در این حادثه کشته شد.

سیدجلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ اظهار داشت: ساعت 8:41 صبح امروز حادثه سقوط یک جرثقیل در بزرگراه نیایش به سامانه 125 اعلام و 2 ایستگاه به محل حادثه اعزام شد.

وی ادامه داد: در یک پروژه ساختمانی بزرگ، دو دستگاه تاور کرین (جرثقیل برجی) وجود داشت که یکی از آنها هنگام بلند کردن بار، از وسط شکست و و با اتاق اپراتوری از ارتفاع 25 متری به زمین سقوط کرد.

سخنگوی سازمان آتش‌‌نشانی تصریح کرد: اپراتور مردی 35 ساله بود که داخل اتاق محبوس شده بود. آتش‌نشان‌ها با تجهیزات مناسب این فرد را خارج کردند و با تحویل وی به عوامل اورژانس مشخص شد جان خود را از دست داده است. بعد از ایمن‌سازی لازم آتش‌نشان‌ها محل حادثه را تحویل مالک و پلیس دادند و عملیات در ساعت 9:23 به پایان رسید.
منبع خبر :خبر گذاري تسنيم
دبيرخانه همايش ملي استاندارد و ايمني جرثقيل
Tower.phqcrane.com

 

اخبار مربوط به حوادث و استاندارد جرثقيل ها
در كانال استاندارد و ايمني جرثقيل ها
https://telegram.me/phqcrane

حادثه سقوط جرثقیل  خیابان امام خمینی صبح بیست و پنجم مهرماه 94

بازرسی استاندارد جرثقیل هیرسا  PHQ  :
حادثه سقوط تاور کرین امروز 25 مهر 1394 حوالی مترو امام خمینی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران از سقوط یک جرثقیل در خیابان خیام خبرداد.

جلال ملکی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: در خیابان خیام، تقاطع امام خمینی (ره) جرثقیل یک ساختمان در حال ساخت شکسته و بر روی ساختمان مجاور افتاده است.

وی ادامه داد: از شب گذشته ماموران آتش‌نشانی و شهرداری تهران در محل حادثه حضور داشتند و در حال حاضر نیز منتظر اعزام دو جرثقیل سنگین برای مهار کردن این جرثقیل شکسته هستیم.

ملکی افزود: پلیس راهور نیز این مسیر را بسته است تا ایمن‌سازی‌های لازم صورت بگیرد.

حادثه سقوط تاور کرین امروز 25 مهر 1394 حوالی مترو امام خمینی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران گفت: فعلاً خطری ساختمان مجاور و این محدوده را تهدید نمی‌کند و اگر جرثقیل بر روی ساختمان نیفتاده بود قطعاً سقوط می‌کرد.

به گزارش فارس، ابوالفضل قناعتی عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران معتقد است استفاده از جرثقیل‌های قدیمی و فرسوده باعث بروز چنین حادثه‌هایی می‌شود.
پينوشت:
دبيرخانه همايش ملي استاندارد و ايمني جرثقيل ها
شركت بازرسي فني phq هيرسا

مطابق حضور در محل حادثه , تاوركرين از محل بخش گردان دستگاه در ساعت ٣ بامداد ٢٥ مهر ماه جداشده و بر روي سقف ساختمان افتاده است
دستگاه در حال حاضر در هوا معلق مي باشد

حادثه جرثقیل مکه

به گزارش شرکت بازرسی فنی  هیرسا PHQ  به نقل از ایرنا به نقل از دویچه وله کمتر از دو هفته پیش (جمعه ۲۰ شهریور/ ۱۱ سپتامبر) در پی سقوط یک جرثقیل روی ‘مسجدالحرام’ در مکه ۳۴۵ نفر کشته و مجروح شدند.
در نخستین گزارش ها علت وقوع این حادثه توفان شدید اعلام شد. همزمان گزارش های دیگری از نقش خطای انسانی در این حادثه خبر داده اند.
شرکت آلمانی ‘لیبهر’، سازنده این جرثقیل که کارشناسان خود را برای بررسی علت این حادثه به عربستان اعزام کرده، روز چهارشنبه، اول مهرماه اعلام کرد که نقص فنی و توفان در این سانحه نقش تعیین کننده ای نداشته اند.
** مهار نبودن بازوی جرثقیل
یکی از سخنگویان شرکت ‘لیبهر’ می گوید در دستورالعمل های استفاده از این جرثقیل شیوه مقاوم سازی آن در توفان هایی با شدت مختلف تشریح شده است.
او تاکید کرد که این جرثقیل در روز حادثه مشغول به کار نبوده، با این همه برخلاف دستورالعمل ها بازوی ۱۹۰ متری آن برای مقاومت مقابل باد شدید خم نشده است.
دو روز پس از این سانحه پایگاه خبری المواطن عربستان سعودی، با بررسی تصویرهای جرثقیل واژگون شده ادعای مقام های مسئول درباره نقش توفان در سقوط آن را نادرست خواند.
این پایگاه خبری نوشت: «پایه های اصلی این جرثقیل به صورت محکم به زمین سفت نشده بودند و در پایه های این جرثقیل از بتون براساس استانداردهای جهانی استفاده نشده است.»
این سایت عربستانی در ادامه نوشت: «در کاتالوگ استفاده از این جرثقیل نحوه ایمن سازی اطراف آن هم آموزش داده شده است که متأسفانه مسئولان ذی ربط به این بخش از ایمن سازی هم توجهی نکرده بودند.»
احتمال می رود که هر دو عامل، روایت المواطن و ارزیابی رسمی شرکت آلمانی ‘لیبهر’ که علت سقوط را خم نبودن بازوی جرثقیل هنگام توفان ذکر کرده، می توانند به این حادثه انجامیده باشند.

برگزاری هفتمین کنفرانس و نمایشگاه NDT منطقه خاورمیانه (MENDT )

هفتمین کنفرانس و نمایشگاه NDT منطقه خاورمیانه (MENDT ) ، در تاریخ 13 تا 16 سپتامبر 2015 در شهر منامه بحرین برگزار خواهد شد این نمایشگاه توسط انجمن آزمون های غیر مخرب آمریکا ( بخش عربستان سعودی ) و انجمن مهندسین بحرین برگزار می شود، همچنین شرکت هیرسا کیفیت پاسارگاد PHQ با عنوان بازرس جرثقیل های برجی تاور کرین و صدور گواهی سلامت تاور در این کنفرانس حضور خواهد داشت .برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به لینک  www.mendt.net  مراجعه فرمایید.

حادثه وحشتناک سقوط بازوی جرثقیل، جان یک کارگر را گرفت!

طبق گزارش کارشناسان  شرکت بازرسی فنی جرثقیل ها ،هیرسا کیفیت و به گفته خبرنگار ابوالحسن کاملی روز دوشنبه افزود: این حادثه دیروز در پی شکستن و سقوط بازوی جرثقیل بر روی کارگری 30 ساله بوقوع پیوست.

به گزارش پایگاه 598،به نقل از ایرنا،  مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: یک کارگر مشغول به کار در مشهد بر اثر سقوط بازوی جرثقیل جان خود را از دست داد.

ابوالحسن کاملی روز دوشنبه افزود: این حادثه دیروز در پی شکستن و سقوط بازوی جرثقیل بر روی کارگری 30 ساله بوقوع پیوست.

وی گفت: هم اکنون پرونده این حادثه در حال بررسی کارشناسی به منظور تشخیص مقصر و تعیین رابطه کاری قربانی با پیمانکار و پروژه برای ارائه به دادگاه است.

 

مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به مواد 171و 176 قانون کار افزود: با مشخص شدن درصد تقصیر پروژه مشهد مال، مجری بین 200 تا 500 برابر حداقل دستمزد مندرج قانون کار جریمه می شود.

شرکت هیرسا کیفیت پاسارگاد همکار رسمی سازمان استاندارد، امادگی دارد تا بازرسی دستگاه ها و جرثقیل های پروژه های ساختمانی و کارگاهی  را انجام داده و در صورت تایید سلامت فنی، گواهی سلامت فنی برای انها صادر کند تا از چنین حوادثی جلوگیری شود.

همچنین واحد صدور بیمه شرکت هیرسا، آمادگی خود را برای صدور بیمه های حوادث و بیمه سلامت دستگاه ها اعلام می کند.

مرگ کارگر نصاب جرثقیل ساختمانی در ارتفاع 30 متری :

مطابق بررسی های شرکت بازرسی فنی جرثقیل ها ،هیرسا کیفیت PHQ.ir  و به گزارش خبرنگار پایگاه خبری 125 در تاریخ 17/7/1392  این کارگر نصاب در بخش های فوقانی این تاورکرین مشغول کاربود که ناگهان دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد. بنا به اظهار شاهدین این کارگر نصاب تاور کرین در ارتفاع حدودا 30 متری جرثقیل ساختمانی در حال کار بود که به علت برخورد یکی از قطعات فلزی سنگین آن با سرش دچار جراحت شدید شد.

شرکت بازرسی فنی جرثقیل ها هیرسا کیفیت به عنوان همکار رسمی سازمان ملی استاندارد ، آمادگی خدمات بازرسی فنی از جرثقیل ها و ماشین آلات، صدور گزارش تخصصی از وضعیت دستگاه و همچنین صدور گواهی سلامت ماشین آلات و همچنین گواهینامه اپراتوری تاورکرین در جهت کاهش حوادث در حال ارائه خدمت به جامعه مشتریان خود می باشد.

110%20(9)
110%20(7)

جرثقیل ساختمانی همراه با هدایت کننده اش سقوط کرد:

مطابق بررسی های شرکت بازرسی فنی جرثقیل ها ،هیرسا کیفیت و به گزارش خبرنگار پایگاه خبری در تاریخ 27/01/1390 ستاد فرماندهی آتش‌نشانی تهران با دریافت خبر حادثه سقوط این فرد بی‌درنگ آتش‌نشانان به محل حادثه رسیدند. به گفته فرماندهی عملیات نجات بر عهده داشت سست بودن محل نصب و نامتناسب بودن پایه‌های تاورکرین با وزن و ارتفاع آن در محل گودبرداری شده باعث سقوط تاورکرین و بیرون افتادن هدایت کننده از اتاقک آن و آسیب دیدگی اوشده بود.كارشناسان آتش‌نشانی در این زمینه معتقدند: “تاوركرین”، جرثقیل ساختمانی است كه برای جابجایی مصالح در ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود و حداكثروزن باری كه این دستگاه می‌تواند در هر نوبت جابجا كند باید كمتر از مجموع وزن اجزای جرثقیل و وزنه تعادل آن باشد.

کارشناسان با اعلام این كه نصب غیر اصولی، محكم نبودن محل اتكا به زمین و نیز جابجایی بار بیش از ظرفیت از جمله عواملی است كه امكان دارد منجر به سقوط و یا در هم شكستن پایه ستون آن شود، تأكید می‌کنند: تا كنون چند مورد از این گونه حوادث در سطح شهر رخ داده که در بیشتر موارد موجب خسارت جانی و مالی فراوانی شده است.به گفته کارشناسان، یكی از خطراتی كه این جرثقیل‌ها ممكن است ایجاد کنند حركت بوم آن هنگام جابجایی مصالح و یا چرخیدن بوم بزرگ آن به اطراف است كه در صورت سقوط ممكن است بر روی ساختمان‌های اطراف و خودروها و یا رهگذران بیفتد. در این صورت واضح است كه این اتفاق موجب تحمیل چه میزان خسارات به شهروندان می‌شود. كارشناسان آتش‌نشانی با توجه به خطرات بالقوه این جرثقیل‌های ساختمانی توصیه می‌کنند: پیمانکاران و مهندسان ناظر باید نظارت دقیق و دائمی را بر نحوه نصب و فعالیت آن اعمال کنند. کارشناسان تصریح می‌کنند: برخی اوقات که برای اپراتوری و هدایت این دستگاه‌های سنگین و حساس از كارگرانی كه دقت و مهارت لازم را ندارند استفاده می‌شود كه این موضوع نیز حوادثی را در سال‌های اخیر بدنبال داشته است

شرکت بازرسی فنی جرثقیل ها هیرسا کیفیت  به عنوان همکار رسمی سازمان ملی استاندارد ، آمادگی خدمات بازرسی فنی از جرثقیل ها و ماشین آلات، صدور گزارش تخصصی از وضعیت دستگاه و همچنین صدور گواهی سلامت ماشین آلات و همچنین گواهینامه اپراتوری تاورکرین در جهت کاهش حوادث در حال ارائه خدمت به جامعه مشتریان خود می باشد.

آتش نشانان به نگرانی و اضطراب کارگری که در هنگام کار در ارتفاع گرفتار شده بود پایان دادند :

مطابق بررسی های شرکت بازرسی فنی جرثقیل ها ،هیرسا کیفیت و به گزارش خبرنگار پایگاه خبری 125، در پی وقوع این حادثه همکاران این کارگر با سامانه 125 آتش نشانی تماس گرفتند و درخواست کمک کردند. در محل این حادثه کارگری در یک ساختمان در حال احداث کارگری در اتاقک تاور کرین(جرثقیل ثابت) مشغول به کار بود که به علت نقص فنی این دستگاه در ارتفاع بیست متری محبوس شده بود. آتش نشانان با استفاده از ابزار ویژه نجات به اتاقک رفته و بند حمایل نجات(هاردنس) را بر روی کارگر فیکس کرده و با قرار دادن میله آنترپوز، کارگر با عبور از روی آن خود را به محل امن رسانده و از نگرانی و هراس نجات پیدا کرد.

شرکت بازرسی فنی جرثقیل ها هیرسا کیفیت  به عنوان همکار رسمی سازمان ملی استاندارد ، آمادگی خدمات بازرسی فنی از جرثقیل ها و ماشین آلات، صدور گزارش تخصصی از وضعیت دستگاه و همچنین صدور گواهی سلامت ماشین آلات و همچنین گواهینامه اپراتوری تاورکرین در جهت کاهش حوادث در حال ارائه خدمت به جامعه مشتریان خود می باشد.

سقوط خونین جرثقیل تاورکرین در بولوار فردوسی مشهد

مطابق بررسی های شرکت بازرسی فنی جرثقیل ها ،هیرسا کیفیت و به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، حوالی ساعت 23 و 15 دقیقه شب گذشته جرثقیل تاور کرین پروژه در حال احداث در میدان جانباز شهر مشهد به داخل خیابان سقوط کرد و 3 مجروح ومیلیون‌ها ریال خسارت برجای گذاشت.

مجید شادی مدیر حوزه 2 عملیات آتش نشانی شهر مشهد با تایید این خبر به باشگاه خبرنگاران گفت: ستاد فرماندهی آتش‌نشانی مشهد با دریافت گزارش این حادثه بی‌درنگ آتش‌نشانان و نجاتگران  ایستگاه های 3 و 43 و33و 10 را به همراه 2 جرثقیل 25 و10 تنی ایستگاه شماره 6 به محل حادثه حد فاصل خیابان یاس و میدان جانباز شهر مشهد اعزام کردند که آتش‌نشانان در مدت زمانی کمتر از 5 دقیقه به محل حادثه رسیدند .
به گفته مدیر حوزه 2 عملیات آتش نشانی شهر مشهد ، نجاتگران آتش نشانی به محض رسیدن در محل مشاهده کردند،جرثقیل تاورکرین در محل ساخت یک پروزه تجاری و اداری به علت نامعلومی به داخل خیابان سقوط نموده که اپراتور جوان آن در داخل کابین محبوس شده بود .
وی افزود: آتش‌نشانان و نجاتگران با انجام عملیات ایمن‌سازی محل حادثه، و با بکارگیری تجهیزات ویژه نجات ، فرد آسیب دیده را از لابه لای آهن پاره های جرثقیل خارج و به بیرون انتقال دادند و سپس امدادگران اورژانس نیز کارگر آسیب دیده را به بیمارستان منتقل کردند .
این مقام مسئول در آتش نشانی مشهد افزود: در این حادثه 2 نفر دیگر نیز مجروح شده بودند که در دقایق اولیه حادثه توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شدند.

تاور هیرسا
تاور هیرسا

جرثقیل تاور کرین در مشهد سقوط کرد، ۲ نفر کشته و ۲ نفر مصدوم شدند

مطابق بررسی های شرکت بازرسی فنی جرثقیل ها ،هیرسا کیفیت و به گزارش مدیر حوزه یک سازمان آتش نشانی مشهد، سقوط جرثقیل تاور کرین در ابتدای جاده شاندیز 2 کشته و 2 مجروح برجا گذاشت.

مدیر عملیات حوزه یک عملیات آتش نشانی مشهد به تسنیم گفت: حادثه در یک پروژه ساختمانی در شهرستان شاندیز سبب کشته شدن و مجروحیت 4 نفر شد.

رضایی گفت: این حادثه هنگام نصب جرثقیل تاور بوده است و دو کارگر نصاب از ارتفاع 30 متری به پایین سقوط کرده و در دم جان باختند. همچنین یکی از کارگران در داخل اتاقک تاور در ارتفاع 40 متری گرفتار شد که با کمک نیروهای امدادی نجات یافته و به بیرون منتقل شد. در این حادثه دو نفر مصدوم شدند که به بیمارستان طالقانی مشهد انتقال یافتند.

مرگ اپراتور چرثقیل تاور در ارتفاع پروژه شهرک غرب

طبق گزارش کارشناسان  شرکت بازرسی فنی جرثقیل ها ،هیرسا کیفیت و به گفته خبرنگار پایگاه خبری 125، به دنبال تماس شهروندان با سامانه 125 مبنی بر معلق ماندن اپراتور جرثقیل تاور، ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران بی درنگ نجاتگران ایستگاه 25 را ظهر امروز روانه شهرک غرب، خیابان ایران زمین، خیابان مهستان کرد.
حجت راستاد افسر آماده منطقه 2 عملیات که در محل حادثه حضور داشت در این باره گفت: با رسیدن آتش نشانان به محل حادثه مشاهده شد، اپراتور جرثقیل تاور به صورت معلق میان زمین و آسمان مانده و هر لحظه احتمال سقوط آن وجود داشت.
وی افزود: آتش نشانان بلافاصله پس از کشیدن نوار خطر در اطراف محل حادثه اقدام به مهار تاور کرده و با رعایت کامل اصول ایمنی و با استفاده از سبد اپراتور جرثقیل تاور که مرد میانسالی حدود 55 ساله بود را به پایین منتقل کردند که پس از تحویل به امدادگران اورژانس مرگ وی توسط آنان تائید گردید. آتش نشانان پس از یک ساعت و نیم تلاش بی وقفه به ماموریت خود پایان دادند.

چرا مسئولین پروژه ها و سرپرستان از صحت  و سلامتی دستگاه های خود اطمینان کافی ندارند و در صدد رفع ایرادات دستگاه های خود برنمی ایند و باعث بوجود امدن چنین حوادثی می شوند.؟؟؟!!

در صورتیکه با هزینه اندکی می توانند گواهی سلامت دستگاه خود را از سازمان استاندارد و شرکت های زیر مجموعه دریافت کنند و همچنین اقدام به صدور  بیمه حوادث برای کارگران کنند.

شرکت هیرسا کیفیت پاسارگاد همکار رسمی سازمان استاندارد، امادگی دارد تا بازرسی دستگاه ها و جرثقیل های پروژه های ساختمانی و کارگاهی  را انجام داده و در صورت تایید سلامت فنی، گواهی سلامت فنی برای انها صادر کند تا از چنین حوادثی جلوگیری شود.

همچنین واحد صدور بیمه شرکت هیرسا، آمادگی خود را برای صدور بیمه های حوادث و بیمه سلامت دستگاه ها اعلام می کند.

3phq-soghot
4phq-soghot
phq-soghot
لزوم استاندارد سازی جرثقیل ها

تحلیل حوادث جرثقیل ها  و استاندارد سازی جرثقیل ها

توسط مدیریت شرکت بازرسی جرثقیل ها

طی گفتگوی خبری با روزنامه  ی جام جم

 

غلامرضا عبدی، کارشناس استاندارد تاورکرین ها و دبیرعلمی همایش استاندارد و ایمنی جرثقیل ها و صنایع وابسته هم با اشاره به این موضوع، به جام جم می گوید : متاسفانه بحث استاندارد اجباری برای تاورکرین ها در کشور ما لحاظ نشده است. یعنی با اینکه محصولی مثل چای در کشور ما استاندارد اجباری دارد، اما تاور کرین هنوز به اجباری بودن استاندارد نرسیده است. مشکل هم اینجاست که بحث اجباری شدن استاندارد برای هر موضوع یک بحث زمانبر است و باید از طریق جامعه یا نهادهای تخصصی به سازمان ملی استاندارد گفته شود تا سازمان آن را در اولویت استانداردسازی و اجباری شدن قرار بدهد. البته در استاندارد شدن یک محصول فقط سازمان استاندارد دخیل نیست، وزارت دادگستری و قوه قضاییه هم دخیل هستند. همه این نهادها باید در شورای عالی استاندارد لزوم اجباری بودن یک استاندارد را تائید کنند. که حالا با توجه به نگرانی های به وجود آمده در جامعه امیدواریم به این موضوع در تاور کرین ها هم اهمیت بدهند. عبدی در ادامه با اشاره به آمارهای غیر رسمی از وجود 1200 تاور کرین در شطح شهر تهران خبر می دهد و می گوید از این تعداد 978 تاور کرین فعال است اما چون استاندارد برای آنها اجباری نیست، از سه مرحله نظارت استاندارد عبور نمی کنند. یعنی نه نظارت قبل از نصب نه حین نصب و نه بعد از نصب. کارشناس استاندارد تاور کرین ها درباره دلایل افزایش تعداد تاور کرین ها در سطح شهر می گوید: در این قضیه چند عامل دخیل است. یکی اینکه واردات جرثقیل های متحرک در چند سال گذشته محدود شد و در نتیجه وارد کننده ها به واردات جرثقیل های برجی روی آوردند. دلیل دوم هم به خاطر اعتمادسازی و جلب مشارکت سرمایه گذارها در پروژه های ساختمانی است. به عبارتی افرادی که مجری این پروژه ها بودند ترجیح دادند با نصب یک تاورکرین، حتی بدون اینکه توجیه منطقی در روند کار داشته باشد، سرمایه گذار جلب کنند.