ایین نامه ایمنی کار با ماشین الات  عمرانی و ساختمانی :

 

تعاريف

ماشین :مجموعه­ای از قطعات متحرک و ثابت که بر روی شاسی قرار گرفته و برای تسهيل در عملیات عمرانی در کارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد و براساس نوع راهبري به موارد زير تقسيم مي شوند :

1-ماشین با سرنشین[1] : ماشینی است خود کشنده که برای راندن دارای کابین و صندلی است و عامل انجام کار پس ازاسقرارروي آن مي تواندنسبت به هدايت وكنترل ماشين باابزار وتجهيزات متصل به آن اقدام نمايد.

2 -ماشین بی سرنشین[2] : ماشینی است خود کشنده با کنترل مستقیم و تجهیزات کنترلی که روی ماشین نصب شده است و عامل انجام کار بصورت پیاده ماشین را هدایت و کنترل می­نماید .

3-ماشین کنترل از راه دور[3]: ماشینی است که توسط دستگاه هاي کنترل از راه دور به دو روش بی­سیم و باسیم هدایت و کنترل می­شود .

 

[1]. Ride Machine

[2]. Non Riding Machine

[3].Remote Control Machine

 

ماشين آلات عمرانی براساس نوع کاربری

این ماشین آلات به دسته های زیر تقسیم می شوند :
1-حفار :این دسته از ماشین آلات برای حفر ، گودبرداری در عملیات اجرایی در کارگاه مورد استفاده قرار می گیرند نظير بیل های مکانیکی و الکتریکی ، نهرکن ها ، دریل واگن ها ، جامبو دریل ها ، چکش های حفاری ( پنوماتیکی و هیدرولیکی ) ، رودهدر
2-خاکبردار : این دسته از ماشین آلات برای خاکبرداری از محل دپو ، تخریب و نظایر آن و جابجایی مورد استفاده قرار می گیرد . نظیر لودرها ، بیل های مکانیکی ، دوزرها ، حفار کابلی چرخ زنجیری با تجهیزات کششی
3-تسطیح کننده : این دسته از ماشین آلات برای تسطیح محل مورد استفاده قرار می گیرند . نظیر لودرها ، اسکریپرها ، گریدرها
4-فشرده ساز : این دسته از ماشین آلات برای فشرده نمودن لایه های خاک و سایر مصالح مورد استفاده قرار می گیرند . نظیر انواع غلطک ها

5-تهیه مصالح : به دسته ای از ماشین آلات عمرانی اطلاق می گردد که نسبت به تولید مصالح از قبیل شن و ماسه ، بتن ، اسفالت ، قیر گرم و نظایر مشابه اقدام می کنند
6-انتقال مواد : ماشینی است كه برای حمل و یا جابجایی مواد و مصالح مورد استفاده قرار می گیرند . نظیر دوزرها ، لودرها ، نوارنقاله ، اسکریپرها ، دامپرها ، تراک ها
7-باربردار : ماشینی است که نسبت به بلند نمودن بار در محور قائم و یا سایر محورهای ترکیبی عمل نموده و بار را از روی سطح مبنا برداشته و جابجا می کند . نظیر جرثقیل ، بالابر و لیفتراک
8-تکمیل و نهایی کننده : ماشینی است كه برای عملیات تکمیلی و نهایی روی سطح مسیرهای تردد ترافیکی مورد استفاده قرار می گیرد نظیر ، قیر پاشها ، فینيشرها
9-لوله گذار : ماشینی است خود کشنده با چرخ لاستیکی يا زنجیری مجهز به تجهیزات لوله¬گذاری با شاسی اصلی ، بالابری قرقره¬ای ، بوم جانبی با قابلیت گردش محور عمودی و وزنه تعادل که عمدتاً برای لوله گذاری در محل استفاده می¬شود.
10-لایروب : ماشینی است که برای جمع آوری گل و لای و لجن مورد استفاده قرار گرفته و قادر به انجام کار در شرایط مشابه می باشد .
11-تراکتور یا کشنده : ماشینی است که به منظور کشيدن تجهیزات و ادوات عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

شماره شناسایی محصول : عبارت است از یک مجموعه مشخصات، حروف و عدد که برای شناسایی محصول مطابق با استانداردهای بین المللی و استاندارد ملی ایران به شماره 8405 توسط سازنده به یک ماشین کامل اختصاص یافته و بر روی سازه اصلی نصب می گردد .
حفاظ : وسیله ای است كه براي ایمن سازی فرد در برابر قسمت های خطرناک ماشین بكار مي رود .
حفاظ ایمن درهم قفل شونده : حفاظی است كه بوسیله قطعه درهم قفل شونده مکانیکی یا الکتریکی عمل می¬کند و مانع از کارکرد ماشین تا زمان بسته شدن حفاظ می¬گردد و در صورت باز شدن درب حفاظ ، فرمان توقف را به ماشین صادر میکند .
شروع به کار ماشین :به تغییر حالت ماشين از وضعيت استراحت یا توقف به وضعيت حرکت قسمتی یا تمام ماشین اطلاق می-شود .
شروع به کار ناخواسته :به هرگونه شروع به کار غیر برنامه ریزی شده ناشی از عوامل بیرونی و درونی ماشین اطلاق می شود .
شخص ذيصلاح : شخصی است حقیقی یا حقوقی که صلاحیت ، تجربه و مهارت انجام کار را به صورت علمی و فنی دارا بوده و می تواند نسبت به انجام کار محول شده یا مسئولیت پذیرفته شده اقدام کند .
شرایط اضطراری : وضعیتی است که طی آن ، روند معمول و متعارف عملیاتی دست خوش تغییرات ناگهانی و غیرعادی یا تهدیدآمیز می گردد .
حريم عمليات ماشين آلات عمرانی : محدوده ای است تعریف شده در حوزه عملیاتی ماشین یا دستگاه كه حضور افراد غیر مجاز در آن ممنوع است .
منطقه كاري : به ناحیه ای اطلاق می گردد که عملیات اجرایی و کار با ماشین آلات عمرانی در آن انجام می شود.
عامل انجام کار : فردی است ذیصلاح که دارای گواهینامه ویژه از راهنمايي و رانندگي و مهارت فنی و حرفه ای از سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور بوده و قادر به انجام کار با ماشین آلات عمرانی می باشد
جام : محفظه ای است که برای بارگیری و بلند کردن توده خاک و مصالح در ماشین آلات عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد .
پنوماتیک ( نیوماتیک ) : به سیستمی اطلاق می شود که برای تامین نیروی اعمال قدرت توسط ماشین و تجهیزات از هوای فشرده استفاده می شود .
هیدرولیک : به سیستمی اطلاق می شود که برای تامین نیروی اعمال قدرت توسط ماشین و تجهیزات از سیال روغن تحت فشار استفاده می گردد .
شبه حادثه : به رویداد یا رخداد غیر منتظره ای که منجر به ایجاد خسارات جانی و مالی نمی گردد اطلاق می شود .