خصوصیات صفحه کلید آویزان

صفحه کلید آویزان یا صفحه کلید کنترل از راه دور نوعی وسیله برای کنترل و هدایت جرثقیل های سقفی یا دروازه ای است. این وسیله همانند سایر اجزای جرثقیل نیازمند بازرسی روزانه و تعمیر و نگهداری پیشگیرانه است تا به طور ایمن و سالم عمل کند.
مزیت مهم جرثقیل هایی که با صفحه کلید آویزان کنترل می شوند این است که راننده می تواند نزدیک بار قرار گرفته و در وضعیت بهتری عملیات را کنترل کند. در این صورت راننده نیاز به علامت ده نداشته و دامنه خطا کاهش می یابد.
از جمله مزایای دیگر این است که خطر برخورد و حبس شدن که در جرثقیل های سقفی کابین دار وجود دارد در این نوع روش کنترلی به حداقل رسیده و سایر نفرات مانند تعمیرکاران برای دسترسی به جرثقیل در معرض ریسک کمتری خواهند بود.safhe klid

موارد مربوط به صفحه کلید آویزان :

1) در طراحی صفحه کلید آویزان به یاد داشته باشید که دکمه های آن باید به نحوی طراحی و نصب شده باشند که به راحتی و با فشار کمی عمل کند و در صورتی که فشار از روی آن برداشته شد فرمان آن دکمه قطع شود.
2) فقط دکمه توقف اضطراری از این حالت مستثنی است یعنی با فشردن دکمه آن و برداشتن انگشت نباید دوباره به وضعیت اول برگردد. دکمه توقف اضطراری به رنگ قرمز، درشت و برجسته است.
3) تمامی علائم هشداردهنده و دکمه های جهت نما، نوع فرمان هر دکمه، راهنمای هر دکمه باید برای کاربر قابل درک باشد.
4) اگر قاب صفحه کلید شکست یا آسیب دید آن را جایگزین کنید.
5) در صورت استفاده از صفحه کلید آویزان در صنایع ریخته گری و ذوب فلزات، راننده باید از وسایل حفاظت فردی مخصوص نظیر لباس نسوز و حفاظ صورت استفاده کند.
6) تمام سطح و کناره های دکمه های فشاری باید برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و مواد خورنده به طور مناسب پوشش داده شود.
7) جنس صفحه کلید و متعلقات آن باید از مواد مقاوم، ضد خوردگی و عایق برقی باشد.
8) صفحه کلید باید توسط زنجیر یا سیم بکسل مهار شده تا باعث کشیدگی و آسیب دیدگی کابل فرمان نشود.
9) تمام دکمه های فشاری باید دارای برچسب و نشانگر باشد به طوری که عملکرد هر دکمه به راحتی قابل درک باشد. در غیر این صورت دکمه فشاری فاقد علامت و نشانه می تواند باعث خطای راننده شود.
10) صفحه کلیدهایی که آثار صدمات فیزیکی نظیر شکستگی و … در آنها دیده می شود نباید مورد استفاده قرار گیرند تا زمانی که توسط بازرس مجرب مورد ارزیابی و تایید قرار گیرند.
11) پس از انجام هرگونه تعمیرات روی صفحه کلید، دکمه های فشاری، مدارهای الکتریکی و سیستم های کنترلی آن، قبل از استفاده مجدد باید توسط بازرس مجرب مورد ارزیابی و تایید قرار گیرد.
12) سرعت جرثقیل سقفی باید متناسب با سرعت حرکت راننده ای باشد که باصفحه کلید آویزان کار می کند. چنانچه سرعت جرثقیل نسبت به سرعت گام برداری راننده افزایش یابد، خطرساز خواهد بود.
13) جرثقیل های سقفی که با صفحه کلید آویزان کنترل می شوند علاوه بر سایر ترمزها باید مجهز به ترمز حرکت خودکار باشند تا در صورت افزایش سرعت بیش از حد مجاز، حرکت دستگاه متوقف شود.
14) برای جلوگیری از خطر برخورد قلاب جرثقیل با موانع و اجسام موجود در مسیر باید تجهیزات محدودکننده حرکت از نظر ارتفاع در نظر گرفته شود.
15) صفحه کلید آویزان باید به گونه ای طراحی و نصب شده باشد که علاوه بر سهولت در استفاده باعث خستگی برای راننده نشود.
16) رانندگان جرثقیل سقفی که در کابین کار کرده اند برای کار با صفحه کلید باید دوره ویژه آموزش با این وسیله را بگذرانند.
17) جرثقیل های سقفی که در محیط های خطرناک نظیر کارخانه های تولید مواد شیمیایی، مواد قابل اشتعال و انفجار مستقر بوده و با صفحه کلید کنترل می شوند برای جلوگیری از خطر انفجار و اشتعال، اجزا و مدارات آنها باید حداقل از درجه حفاظت IP44 (برای داخل ساختمان) و IP54 ، IP55 ( برای خارج ساختمان) برخوردار باشند.
18) صفحه کلید باید از لحاظ موارد برقی فاقد هرگونه نشتی جریان بوده و به سیستم اتصال زمین مناسب تجهیز شود.
19) حداکثر ولتاژ صفحه کلید آویزان کنترل جرثقیل در مکان های مرطوب از 50 ولت AC و 120 ولت DC نباید بیشتر باشد.
20) پوشش و قاب صفحه کلید آویزان و اجزای برقی آن باید عایق دوگانه داشته باشد.
21) برای انجام هرگونه تعمیرات روی صفحه کلید، ابتدا برق اصلی را قطع کرده و طبق دفترچه راهنمای سازنده اقدام کنید.
22) صفحه کلید آویزان ابزار بسیار مناسبی هم برای ایمنی راننده و پرسنل مجاور بوده و هم باعث افزایش سرعت و دقت انجام کار می شود

23)طبق استاندارد ASME B30.2 چیدمان دکمه های عملگر صفحه کلید بهتر است یکی از دو نوع زیر باشد:

amalgarچیدمان دکمه های عملگر صفحه کلیدavizan safhe صفحه کلید آویزان

24)تمام صفحه کلیدهای آویزان در محدوده حرارتی مشخصی که توسط سازنده تعیین شده باید به کار برده شود.

25)برای جلوگیری از به کار اندازی صفحه کلید آویزان توسط افراد غیرمجاز، قفل مخصوصی برای آن طراحی و نصب شده است.saghfi

26)در صفحه کلیدهای جدید، یک صفحه LCD نیز طراحی شده که اطلاعاتی درباره وزن بار، جهت حرکت، ارتفاع از زمین و … را به کاربر می دهد.